Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  600


  Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi?

  Reklam 336

  Bir kadın kocasının erkek kardeşi ile yalnız kalabilir mi? Kimi zaman lise veya fakülte öğrenimi için kayınbiraderin, ağabeyinin evinde kalması gerekiyor. Bu durumda nasıl davranmalıdır?


  Erkeğin veya kadının evde evlenmesi caiz olan bir yakını ile yalnız olarak başbaşa kalması caiz değildir. Kayın birader, baldız ve genç yengeler de bu kapsamdadır.

  Bir erkekle mahremi olmayan bir kadın yalnız kalınca üçüncülerinin şeytan olduğu Ukbe b. Amir (r.a.)’ın naklettiği hadiste şöyle belirtilir: “Bir kadınla bir erkek yalnız kalmasın. Aksi durumda üçüncüleri şeytan olur”. Yine Ukbe’nin naklettiği bir rivayet daha açıktır: Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Kadınların yanına girmekten sakının” Ensardan birisi ey Allah’ın elçisi, kocanın erkek kardeşi konusunda ne buyurursunuz?”, diye sorunca; “Kayın birader (hamv) ölümdür (yani onunla bir arada bulunmak daha tehlikelidir)”cevabını vermiştir.( bk. Buhârî, Nikâh, III; Tirmizî, Radâ’, 16; A.b. Hanbel, IV, 149, 153)

  Sonuç olarak bir evin içinde çeşitli sebeplerle kayın birader, yenge ve baldız gibi hısımlar birlikte oturmak durumunda kalırlarsa yanlarında başka bir hısımın veya üçüncü bir şahsın, meselâ yetişkin çocuklarının da bulunması halinde, hanımlar örtünmeye de dikkat edince bir sakınca doğmaz. Ancak aile eşler ve kayınbirader yahut baldızdan yani üç kişiden ibaret olursa, kayın birader evde ancak erkek kardeşinin bulunduğu sırada bulunabilir. Buna göre bu düzen kurulmalıdır. Aksi durumda sünnete uyulmamış ve şeytana açık kapı bırakılmış olur. Yolculuk için de aynı sakıncalar söz konusudur. İslâm bir fıtrat dini olduğu için temele inen çözümler getirmiş ve sosyal problemleri rastlantıya bırakmamıştır.
  Alıntıdır


  Paylaş
  Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam 336

  Bunları öğrenmiş ve okumuştum.hadislerle kolay anlaşılır derecede yazdığınız için Mevlam razı olsun.bazı arkadaşlarım bu konu hakkında soru soruyorlar,bu sayede hadislerle birlikte öğrenmiş oldum.bilgilendirme için teşekkür ederim.. 3. 3
  Maalesefki günümüz toplumunun cahillerine bunlardan bahsedince hemen kötü ve yanlış anlamlar çıkarıveriyorlar.Özellikle benim yaşadığım yerde dinin böyle hhükümlerinden bahsettiğiniz an etiketi yapıştırıyorlar.Allah onları ıslah etsin.
  Allah razı olsun paylaşımınız için. 4. 4
  Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi?


  Allah razi olsun..paylasim icin..
 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Sabahtan beri ne anlatılıyor ? TABİÎ Kİ kalamaz (kayın ölümdür). 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Cok yanlis bir durum bence 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Ben yeni kapandım kaynım evde iken açık olmak haram mi dır 8. 8
  kaynım evde iken açık olmak
  Dsimizde kocanın erkek kardeşi yanında açılmak haramdır. 9. 9
  Kayıtsız Üye
  ben mecburiyetten kaliyorum ne yapmalıyım 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Bacım kıyamet günü Allah bunu mazeret olarak kabul etmiycek, senin mecburiyet dediğin şeyde ölüm söz konusu değilse bu mecburiyet değildir, ama eğer ölüm gibi bir şey söz konusu ise işte ozaman mecburiyet diyebilirsin, yoksa herkes mecburiyet diyerek haramları işlerse faiz alıyorum mecburiyetten derse dinimiz kalmaz,  ,  ,  ,  ,  ,