Özel Gün ve Gecelerimiz ve Beraat Gecesi Forumundan Berat Kandili Kısa Bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  600


  Berat Kandili Kısa Bilgi

  Reklam 336

  Berat Kandili Hakkında Kısa Bilgi

  Berat Kandili


  Şaban ayının onbeşinci gecesi olarak nitelendirilir. Aslı “Berâettir.” Beraat’ın sözlük anlamını söyleyecek olursak “bir zorluktan kurtulmak anlamındadır.” Bereketli bir gece olması münasebetiyle mübarek gece, günahların affedilmesi ve kulun temize çıkarılması sebebiyle de beraat gecesi denilmektedir. Kulların ihsana kavuşmaları münasebetiyle de rahmet gecesi olarak isimlendirilmiştir.
  Bu geceyi ibadet dua ve taatle geçirmeliyiz. Bu konuda peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:

  “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur.” (İbn Mâce)


  Paylaş
  Berat Kandili Kısa Bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam 336

  Allahu teala kullarını huzuruna beklediği anlardan bir tanesi olan beraat gecesi, kullarının günahlarını affetmek ve onları temize çıkarmak için yok mu benden isteği olan vereyim yok mu benden af dileyen affedeyim buyurmaktadır.