Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Tüp Bebek Bilgileri - Ruhsatlı Tüp Bebek Merkezleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  600


  Tüp Bebek Bilgileri - Ruhsatlı Tüp Bebek Merkezleri

  Reklam 336

  RUHSATLI TÜP BEBEK MERKEZLERİ


  Tüp bebek yöntemi normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için umut haline gelirken üremeye yardımcı merkezlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı merkezlerin sayısı son 6 ayda 78’den 84’e yükselirken yeni merkezler İstanbul Bursa Adana ve Gaziantep gibi büyük illerde açıldı. 84 merkezin 63’ü özel 21’i ise kamuya ait.

  İstanbul’da 26’sı özel 6’sı kamu olmak üzere toplam 32 Ankara’da 8’i özel 7’si kamu olmak üzere toplam 15 İzmir’de ise 5’i özel 2’si kamu olmak üzere toplam 7 merkez bulunuyor.

  Üremeye yardımcı merkezlerin illere göre dağılımı şöyle:
  İstanbul (32) Ankara (15) İzmir (7) Bursa (6) Adana (5) Antalya (3) Kayseri Konya ve Gaziantep (2’şer) Denizli Diyarbakır Erzurum Eskişehir Kocaeli Malatya Sakarya Samsun ve Trabzon (1’er).

  “BAŞARI ORANI SORGULANMALI”

  Tıraş Sağlık Bakanlığının ciddi bir ruhsatlandırma politikası olduğunu ifade ederek “Tüp bebek sahibi olmak isteyenler başvuracakları merkezin ruhsatlı olup olmadığına dikkat etmeli” dedi.

  Bu çiftlerin ayrıca merkezdeki hekim ve embriyologların üremeye yardımcı tekniklerin eğitimini alıp almadığını ve merkezin başarı oranını da sorgulamalarını isteyen Tıraş ekipte bulunan hem hekim hem de embriyologların iyi yetişmiş olması gerektiğini vurguladı.

  İyi bir tüp bebek merkezindeki fiziki ve teknik alt yapının da yeterli olması gerektiğini anlatan Tıraş nitelikli bir merkezin ayda en az 50 uygulama yapması eve bebek götürme oranının ise yüzde 35’in altında olmaması gerektiğini söyledi.
  alıntı


  Paylaş
  Tüp Bebek Bilgileri - Ruhsatlı Tüp Bebek Merkezleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam 336

  Bebek sahibi olmak için başvurulan merkezlerin güvenilir olması gerekir. Birden fazla bulunan tüp bebek merkezleri konusunda tedaviden önce bilgi sahibi olmak gerekir.